GenelKahve Neden Uyku Açar

Kahve Neden Uyku Açar?

Kahve çoğu zaman uykusuzluk ile ilişkilendirilen bir içecek olsa da faydaları ve etkileri uykudan çok daha fazladır. Kahve neden uyku açar ya da kahve nasıl uykuyu giderir gibi pek çok soru ile hakkında farklı soru işaretlerini oluşmasını sağlayan kahvenin bu etkisi, içeriğindeki kafeinden gelmektedir.

Kahvenin içerisinde uyarıcı olarak tanımlanan kafeinin yüksek olması ve doğal bir şekilde bulunması, kahvenin tüketilmesi ile birlikte kafeinin vücuda alınmasını sağlar. Bu da kısa süre içerisinde vücudun enerji almasını ve uykusuzluğunun gidermesini sağlamaktadır. Kahvelerin etkileri hemen görülmeyeceği gibi ilk saatin ardından daha iyi bir şekilde kafein etkisini göstermektedir. Bu bakımdan kişiler kahve içtikten sonraki 2-3 saat boyunca daha aktif, enerjik ve uykusuz olacaktır.

Kahve Nasıl Uyku Açar? 

Kahvenin belirtilen özellikler dışında uykuyu açma konusunda herhangi bir etkisi bulunmamaktadır. İçeriğindeki doğal kafeinin alınması ile birlikte kafein kişilerin kendini daha enerjik hissetmesini ve vücutta salgılanan bazı hormonların salgılanmamasını sağlar. Böylece vücudun uyku ihtiyacı ertelenir. Kafenin yanı sıra kahve tüketimi ile birlikte vücudun uyku hormonunun üretilmesini gecikmektedir. Kahve içen kişilerde uykusuzluk genel olarak görülebilmektedir.

Kahve içen kişiler özellikle geç saatlerde kahve tercih ettiğinde uyuma zorlukları yaşayabilmektedir. Kahve içmek isteyenlerin özellikle gece geç saatlerde değil, sabah ve akşam saatlerinde kahveyi tercih etmesi önerilmektedir. Özellikle akşam saatlerinden sonra kahvenin tüketilmesinin vücut saatinin 40 dakika kadar yavaşlamasına neden olmaktadır. Uykusuzluğun giderilmesini ve kişilerin kendini daha enerjik hissetmesini sağladığından dolayı kahve güne başlanması ile birlikte tüketilmektedir.

Kahve Herkesin Uykusunu Açar Mı?

Kahve her insan üzerinde aynı etkiye sahip değildir. Her insanın bünyesi ve kafeine karşı duyarlılığı farklı olduğundan dolayı bazen uyku öncesinde kahve içenler dahi rahat bir şekilde uyuyabilmektedir. Bu nedenle yaygın bir şekilde kahve uykuyu açarak enerji sağlasa da bazı kişilerde daha farklı bir etki görülebilmektedir. Bir fincan kahve ile 3-4 fincan kahve içen kişi arasında dahi farklılıklar olabilmektedir. Bu nedenle de uyanık kalmak için kaç fincan kahve içmek gerekir gibi soruların hiç bir zaman net bir açıklaması ve yanıtı yoktur. Ancak kahve tüketiminde dikkat edilmesi gereken bazı detaylar vardır. Günde bir fincan Türk kahvesi ya da Filtre kahve gibi alternatifler sağlıklı bir yaşam için uzmanlar tarafından önerilmektedir.

Çok fazla kahve içmek başta uyku sorunları olmak üzere vücutta pek çok farklı rahatsızlığa yol açabilmektedir. Kalp çarpıntısı, migren, baş ağrıları en yaygın görülen sorunların başında gelmektedir. Sürekli kahve tüketen ve aşırıya kaçan kişilerde ileri dönemlerde kalp rahatsızlıkları, mide rahatsızlıkları, tansiyon, şeker, aşırı su kaybı, mineral ve vitamin kaybı görülebilmektedir. Bu nedenle sağlıklı kalmak ve kahvenin etkilerini elde edebilmek adına günlük tüketimlerin kontrolü olması önerilmektedir. Ayrıca kahve Türk kahvesi ya da Filtre kahve olarak bilinen kahveleri tanımlamaktadır. Çeşitli karışımlar, tozlu içecekler ya da kahve yerine geçebilecek diğer alternatif içecekler içeriğindeki maddeler nedeniyle farklı sağlık etkileri yapabilmektedir.

Kafeinsiz Kahve Uyku Açar Mı?

Kafein duyarlılığı yüksek olan ya da kafein tüketmek istemeyen kişiler için kafeinsiz kahve gibi farklı ürünler de geliştirilmiştir. Kafeinsiz olarak adlandırılan kahvelerde dahi normal bir kahvede bulunanın yüzde 15’i ile 30’u kadar kafein doğal olarak bulunmaktadır. Ancak bu tür seçenekler uyku üzerinde daha az etkili olmaktadır. Yapılan araştırmalar kafeinsiz 3-4 fincan kahvenin kafeinli bir fincan kahveye aynı eşdeğer olduğunu göstermektedir. Bu nedenle kafein tüketmemek ya da uykusuzluk gibi farklı sorunlar yaşamak istemeyenlerin kahve seçimlerinde kafeinsiz tercihler yapması da bu konuya yardımcı olabilecektir.

Türk Kahvesi ve Filtre Kahvede Tercihiniz Desotti Olsun!

Kahve içmeyi seviyorsanız ve güne bir fincan kahveyle başlamak sizin için bir tutkuysa bu kahve deneyimini Desotti ile daha iyi bir hale getirebilirsiniz. Özel üretim çekirdekleriyle tüketime hazır bir şekilde ürünlerini sunan Desotti, kahve lezzetini yakalamak isteyenler için farklı seçenekler sunmaktadır. Türk kahvesinden filtre kahveye kadar özel aromalı farklı seçeneklerin yer aldığı Desotti online mağazası ile kaliteli ve lezzetli kahveye ulaşmanızı çok daha kolay bir hale getiriyor. Online olarak yapacağınız incelemeler neticesinde beğendiğiniz ve en çok tüketmeyi tercih ettiğiniz kahve çeşitlerini Desotti güvencesi ile online olarak satın alabilirsiniz.