GenelEspresso Kahve Ankara

Espresso kahve Ankara içinde farklı birçok mekanda tüketilebilen ve içiminin sert olmasıyla dikkat çeken özel bir tür olarak dikkat çeker.

Espresso kahve Ankara seçenekleri sayesinde güne çok daha dinç ve enerjik bir biçimde başlamak mümkündür. Bu kahve İtalya kökenli olmasının yanı sıra özellikle farklı türleri, sert ve yoğun olan tadı sayesinde beklentileri sonuna kadar karşılar. Güne erken başlayanların vazgeçemedikleri lezzetler arasında bulunur.

Espresso Kahve Ne Zaman Ortaya Çıktı?

Espresso Kahve Ne Zaman Ortaya Çıktı

Espresso Kahve Ne Zaman Ortaya Çıktı

Espresso kahve tarihine baktığımızda bunun diğer kahve türlerine göre daha yeni olduğunu rahatlıkla ifade etmek lazım. İlk olarak 1901 senesinde Luigi Bezzera adında bir mucit tarafından icat edilen espresso makinesi sonrasında ortaya çıkmıştır. Bunun yanı sıra 1933 yılında aynı kişi tarafından şirket kurularak üretime geçilmiştir. 1935 senesine geldiğimizde ise bu kahve türünün artık dünya lezzetleri arasına girmiş olduğunu hemen eklemek lazım. Kelime anlamı ise basınçla yapılan demektir. Bunun nedeni ise kahvenin yapılması sırasında basınçlı suyun kullanılmasıdır.

Espresso Kahve Özellikleri Nelerdir?

Espresso kahve Ankara kentinde her zaman en çok tercih edilen kahve türleri arasında öne çıkar. Bunun temel ve dikkat çeken özellikleri ise şöyledir;

 • Pişirme yöntemi ve şekli açısından bakıldığı zaman Türk kahvesine çok yakın olduğunu görmekteyiz.
 • Son derece ince bir biçimde öğütülmüş olan kahve tozuna, basınçlı su eklenerek yapılır. Bundan dolayı birçok kahve türüne göre daha farklı olmasıyla dikkat çeker.
 • Aynı zamanda ilgili suyun sıcaklığının maksimum 90 derece olması şarttır. Bu sayede hem aroma hem de tadı su ile karışır. Bu sayede harika bir lezzet ede elde edilmiş olur.
 • En temel özelliği ise yüksek basınçlı suyun kullanılmasıdır. Bunun sonrasında kahve çekirdeklerinin özü de çıkarılmış olur.
 • Bir fincan espresso içinde minimum 6 maksimum 7 gram kahve bulunur. Shot olarak servis edilmesi söz konusudur.

Espresso Kahve Nasıl İçilir?

Espresso kahve Ankara kentinde her zaman en çok tüketilen içeceklerin arasında dikkat çeker. Bunun içiminin nasıl olduğu genellikle fazla merak edilen konuların içinde öne çıkar. İtalyan kültürünü temsil eden bu kahve, hızlı şekilde hazırlanır. Bundan dolayı genellikle ayakta içilmesi gerektiğini ifade eden birçok İtalyan vardır. Elbette oturarak tüketilmesi noktasında hiçbir sorun söz konusu değildir. Bunun yanı sıra üzerinde bir krema veya köpük olması isteğe bağlı olsa da bunun lezzet kattığını unutmamak lazım.

Espresso Kahve Türleri Nelerdir?

Birçok kahvenin aslında özünde espresso olduğunu biliyor muydunuz? Gerçekten de durum böyle şu türleri öne çıkar;

 • Mocha bunlardan birisi olmasının yanı sıra çikolata tozu katılarak elde edilir. Bunun yanı sıra içine süt tozu da konulur. İçimi hem keyifli hem de hafiftir. Hatta şekerli olduğunu da eklemek lazım. Bunun bir de beyaz çikolatadan yapılmış olan türü vardır.
 • Flat White ise buharla ısıtılmış olan süt kullanılarak hazırlanır. En temel özelliklerinden birisi hiçbir şekilde köpük içermemesidir.
 • Latte, daha farklı bir espresso türü olarak karşımıza çıkarken 1cm köpük ve süt içerir. Genellikle cam bardakta servis edilmesi söz konusudur. Hem soğuk hem de sıcak olmak üzere iki farklı türü vardır.
 • Americano ise klasik espresso içine daha çok sıcak suyun katılmış olduğu bir kahve türüdür.
 • Macchiato, lekeli olarak Türkçemize çevrilen İtalyanca bir kelimedir. Köpük ve buharda ısıtılan süt kullanılır. Daha değişik aromaların eklenmesi de mümkündür.

Espresso Kahve Faydaları Nelerdir?

Espresso Kahve Faydaları Nelerdir

Espresso Kahve Faydaları Nelerdir

Bu kahvenin sunmuş olduğu faydalar son derece çoktur ve bunlar da şöyledir;

 • Hafızayı güçlendirmesi ilk sırada yer alır.
 • Bunun yanı sıra kafeine sahip olmasından dolayı dikkati arttırıcı özelliği sayesinde beklentileri sonuna kadar karşılar.
 • Aynı zamanda diyabet riskini minimize etmesi gibi bir durum da söz konusudur.
 • Kilo vermek isteyenler tarafından kullanılabilir.

Espresso Kahve Kaç Kaloridir?

Espresso kahve Ankara şehrinde her zaman en fazla içilen ve tüketilen lezzetlerin arasında yer alır. 100 gramlık bir kahve içinde maksimum 21 kalori bulunur. Bunun yanı sıra 1 shot olarak bilinen espressoda ise 6 kalori yer alır.

 

Espresso Kahve Makineleri

Kahve bazlı içecekler