Genel

Espresso Kahve Makineleri

Espresso kahve, ince çekilmiş ve koyu kavrulmuş, İtalya’ya özel bir kahve türüdür. Espresso kullanılarak;

 • Americano
 • Cappuccino
 • Latte
 • Mocha
 • Ristretto
 • Lungo
 • Macchiato
 • Con Panna kahve çeşitleri yapılmaktadır.

 

Günde 2 Fincan

Türkiye’de yeni yeni tercih edilmeye başlayan espresso hafızayı güçlendirmeye yardımcı oluyor. Günde 2 fincan tüketilmesi durumunda bellek çok daha fazla işlevsel hale geliyor.

Kafein sayesinde yorgunluk azaldığı gibi aynı zamanda dikkat seviyesi artıyor. Kilo vermeye yardımcı olduğu yapılan bilimsel araştırmalar ile ortaya konan espresso düşük kaloriye sahip olmasından dolayı spor performansının yükselmesinde destekliyor.

Her gün bir fincan espresso içilmesi yapılan araştırmalara göre inme ve felç riskini azaltıyor. Harvard tarafından yapılan en son araştırmada espresso kahve tüketiminin Tip 2 diyabet riskini azalttığı ortaya konmaktadır.

 

İnce Çekilmiş Kaliteli

İyi bir espresso hazırlayabilmek için Espresso Kahve Makineleri içerisinde en iyisini seçmek gerekir. Türkiye’de yeni kullanılmaya başlanan kahve çeşidinin halen birçok insan tarafından nasıl hazırlandığı bilinmiyor.

Espresso kahve hazırlayabilmek için ihtiyaç duyulan tek şey ince çekilmiş kaliteli bir espresso kahvedir. İdeal inceliğe sahip olan kahve Espresso Kahve Makineleri ile hazırlanır, kahve makineden fincana ağır ağır boşaltılır.

Kalın çekilen espresso kahve makineden ağır ağır boşalmak yerine fışkırarak çıkar. Bu yüzden hazırlanan espresso kahve parçacıklı bir yapıda olur. Uygun özelliklerde çekilen kahve seçiminin ardından dikkat edilmesi gereken önemli konu nasıl bir makinenin kullanılacağı konusudur.

 

İyi Bir Espresso Yapmak

Espresso Kahve Makineleri düşük ya da yüksek basınçlı olmaktadır. Düşük basınçlı makinelerde genellikle ince çekilmiş ancak içerisinde az miktarda çekirdek barındıran kahve karışımı için tercih edilmelidir.

Yüksek basınçlı kahve ise toz kıvamındaki espresso için tercih edilmelidir. Espresso hazırlarken filtre haznesi dolu olmalıdır, kahve su ile bir araya geldiğinde şişelemek için haznede boşluk bırakmak gerekir. Fazla boşluk bırakılması halinde espresso homojen yapıda olması olması gereken yavaşlıktan süzülmez bunun yerine makineden fışkırarak çıkar.

İyi bir espresso yaparken Espresso Kahve Makineleri seçimi kadar önemli bir başka detay ise kahveyi sıkıştırmaktır. Hazneye yerleştirilen kahvenin sıkıştırılması suya kahve tadının çok daha fazla ulaşmasını sağlar. Çünkü su, kahve ile buluştuğunda çok daha yavaş ilerler ve böylelikle kahve tadı daha çok alınır.

 

Mükemmel Bir Kahvede Olması Gereken

İyi bir espresso makinesi seçebilmek için tercih edilen kahve miktarı ve kahve seçimi en önemli kriterdir. Espresso Kahve Makineleri tam otomatik yapısı sayesinde tek tuşla kahve yapmaya yardımcı olur.

Kahve aromasını mükemmel bir şekilde elde etmeyi sağlayan bar basıncı ideal olmalıdır. Otomatik kapanma, fincan seçeneği ve sesli sinyal gibi özelliklere sahip olan kahve makineleri oldukça şık tasarımlara sahiptir. Mükemmel bir kahve elde edebilmek için etkileyen birçok faktörü bulunduğunu unutmamak gerekir.

 • Kahve çekirdekleri inceliği
 • Hangi oranda çekildiği
 • Kahve miktarı
 • Pişirme süresi gibi birçok etken mükemmel bir kahve için önemli bir rol üstlenir.

 

Barista Elinden Çıkmış Mükemmellik

Espresso makinelerinde tüm faktörler dikkate alınarak tasarımlar gerçekleştirilir ve makine geliştirilir. Pratik filtre kahve makinelerine göre espresso kahveye uygun şekilde ayarlanan kahve makinesi çok daha iyi sonuç elde etmeye imkan sağlar.

Benzersiz bir espresso kahve hazırlamak için makine kadar gerekli olan kahve değirmenidir, kahve değirmeni çekirdeklerin taze olarak çekilmesini sağlar. Cafelerde en sık kullanılan süzgeçli espresso makinesi son zamanlarda evlerde ve ofislerde de sık karşılaşılır hale geldi.

Makinenin kaşığı ile yapılan espresso mükemmel bir lezzete sahip olduğundan dolayı bir barista elinden çıkmış mükemmellikte sunulur. Bu tür makinelerde genellikle kahve tek bir fincan olarak hazırlanmaktadır.

 

En Uygun Kahve Makinesi Seçimi

Makinede bulunan süzgeçli kaşık rahatlıkla takılıp çıkarılabilen ve içine kahve konulan parçadır. Espresso kahve süzgeçli kaşığa konulur ve tamper yardımıyla bastırılır. Yerine yerleştirilen süzgeçli kaşıktan kahvenin geçebilmesi için 9 bar basınçlı kaynar su gerekmektedir.

Espresso yavaş yavaş fincanı akmaya başlar. Bazı makinelerde süt köpürtme aparatı da bulunmaktadır. Espresso Kahve Makineleri seçimin yapılırken günde tüketilen kahve miktarı, hangi kahvenin tercih edildiği ve makinanın fiyatı gibi kriterler göz önüne alınmalıdır. Makine almak isteyenler bu üç ana kriteri dikkate alarak kendisi için en uygun kahve makinesini seçmektedir.

 

Kahve Aksesuarları Nelerdir?