GenelAromalı Filtre Kahveler-

Aromalı Filtre Kahveler

Aromalı filtre kahveler gerek tadı gerekse faydaları sayesinde her zaman tercih edilen içeceklerin başında gelir. Zevkinize uygun bir lezzeti seçerek günün her anında bunu tüketebilirsiniz.

Kahve kültürümüzün bir parçası haline gelen ve çok sık tüketilen bir içecektir. Özellikle insan tercihlerinin değişmesi sonrasında bunun farklı versiyonları ile türleri üretilmeye başlanmıştır. Aromalı filtre kahveler bunların arasında öne çıkar. Hem değişik aromaları hem de sağlık açısından faydaları oldukça fazladır. Bu değişik lezzete dair merak edilenler için yazımıza bakabilirsiniz.

Aromalı Filtre Kahve Nedir?

Aromalı Filtre Kahve Nedir-

 

Filtre kahve, en sert ve içimi biraz zor olan kahve demektir. Özel şekilde çekirdeklerin kavrulmasından sonra elde edilir. Özellikle Türk kahvesi ile kıyaslandığı zaman içimi biraz daha zordur. Ancak enfes tadından dolayı hem ülkemizde hem de dünyanın geri kalanında sık bir biçimde tercih edilir. En çok tüketilmiş olduğu zaman dilimi ise sabah saatleridir. Birçok insan hem uyku mahmurluğunu üzerinden atmak hem de güne zinde başlayabilmek için bunu tüketir.

Aromalı filtre kahveler ise ilgili içeceğe farklı lezzetlerin katılmasının ardından elde edilmiş olan üründür. Bu noktada özellikle değişen insan tercihlerinin etkili olduğunu hemen söylemek lazım. Gerek pazarlama teknikleri gerekse kişilerin farklı tercihlere dair ikna olması da bu lezzetin ortaya çıkmasının nedenleri arasında yer alır.

Her ne kadar filtre kahve olarak bilinse bile içimi çok daha kolaydır. Çünkü sert bir özelliğe sahip değildir. Özellikle en çok ilgi gören aromaların katılmasının sonrasında mükemmel bir tat yakalanmıştır. Bundan dolayı son dönemde en fazla içilen kahve seçenekleri arasında öne çıkar.

Aromalı Filtre Kahve Nasıl Yapılır?

Aromalı filtre kahveler yapılırken özel aroma yağları kullanılır. Bunların çok büyük bir kısmının doğal yağlar olduğunu ifade etmek lazım. Bunların arasında tarçın, çilek, fındık, kakao en fazla öne çıkan bitkilerdir. Konsantre bir şekilde yağların elde edilmesinin hemen ardından birtakım işlemlerin yapılmasıyla beraber üretim de tamamlanmış oluyor.

Genellikle kahve çekirdeklerinin en az 190 en çok ise 240 derece sıcaklıkta kavrulmuş olduğunu görmekteyiz. Bunun süresi ise maksimum 20 dakika şeklinde dikkat çeker. Hemen ardından ise hızlı bir soğutma süreci başlar. Böylelikle kahve çekirdeğinin içimine dair hiçbir sorun da kalmamış olacaktır.

Diğer bir aşamada ise aroma yağının eklenmesi söz konusudur. Böyle bir durumda kahve çekirdeğinin lezzeti tam olarak baskılanabilir. Üreticiler bunun önüne geçebilmek için çok daha farklı bir teknik kullanırlar. Buna göre sprey formunda ve en fazla yarım saat süresince aromalar çekirdeğe eklenir. Böylelikle süreç tamamlanmış olur.

Normal şartlarda bir kahvede tam 800 değişik tat söz konusudur. Bunların arasına aromaların da katılmasının ardından artık içime hazır bir hale gelir. Böylelikle mükemmel bir lezzet yakalanmış olacaktır. Aromaların kahve içindeki miktarı maksimum yüzde 3 olarak dikkat çeker. Daha fazla olması halinde kahve çekirdeğinin tadı kaybolacağından bu oran aşılmaz.

Aromalı Filtre Kahve Türleri Nelerdir?

Aromalı Filtre Kahve Türleri Nelerdir-

 

Aromalı filtre kahveler farklı türleri sayesinde her türlü değişik beğeniye hazır olmasından ötürü bunların neler olduğunu bilmek gerekiyor. Şunlar karşımıza çıkar;

  • Karamel her zaman öne çıkar ve aynı zamanda çok sık bir biçimde tüketilir. Özellikle kahveyi şekerli bir şekilde içmek isteyenler için idealdir.
  • Aynı zamanda banana yani muz aromalı olarak bilinen filtre kahve türlerinin de bulunmuş olduğunu görmekteyiz.
  • Çikolatalı kahveler her daim ilgi görür. Kullanılan çikolataların türleri farklılık arz eder. Bunların arasında hem beyaz hem de siyah çikolata vardır. Daha ağır bir lezzet için bitter olarak bilinen çikolatanın tercih edilmesi mümkündür.
  • Vanilya aromalı olanların da bulunduğunu rahatlıkla ifade etmek lazım.

Ağız tadınıza en uygun olanını seçebilir ve bunun sonrasında mükemmel lezzetleri tadabilirsiniz.

Aromalı Filtre Kahve Faydaları Nelerdir?

Farklı aromalara sahip olan kahvelerin birden çok faydası söz konusudur. Bunların bir kısmı uyandırıcı etkisiyle dikkat çeker. Genellikle sabah uyanır uyanmaz içilir. Bazılarının ise dinlendirici yönünün bulunduğunu hemen ifade etmek lazım. Duyuların başarılı bir biçimde etkinleştirildiği kahve türlerinin de bulunmuş olduğunu görmekteyiz. Buna göre dilediğiniz gibi ve zevkinize göre seçimlerinizi yapabilirsiniz.

 

Toptan Türk Kahvesi

 

Kahve Nasıl Bulundu?