GenelToptan-Türk-Kahvesi

Toptan Türk Kahvesi

Bir kahveden daha güzel ne olabilir? Üstelik bu kahve Türk kahvesi ise…40 yıl hatrı olan Türk kahvesinin tüketilme oranı çok yüksek. Toptan Türk kahvesi alım fırsatı sizlerle!

Türk toplumunda ortalama her birey günde iki fincan kahve tüketiyor. Türk kahvesinin eşsiz lezzetinin yanı sıra sağlığa da etkisi yüksektir. Toptan Türk kahvesi satın alarak işiniz veya eviniz için daha uygun ve güvenli alışveriş yapabilirsiniz.

Türk Kahvesinin Tarihi

Toptan Türk kahvesi kahve dükkanı olanlar, evinde çok kahve tüketenler veya iş yerinde kahvelerini eşsiz kılmak isteyen herkes tarafından tercih edilebilir. Türk kahvesi söz konusu ise tarihine bakmadan geçmek olmaz. Ülkemizde kahve Yavuz Sultan Selim dönemine kadar uzanır. Yemen’den İstanbul’a bir kahve gelir ve çok sevilir. Sarayda kahveci başı diye bir iş grubunun olduğunu biliyor musunuz? Çünkü kahve yapmak bir ustalık ister. Bizde bu ustalar arasında yer aldığımız için gururluyuz…

Kahvenin Serüveni

Kesin olarak kahvenin kaynağı halen sırlarla doludur. Ancak kahvenin adının ve kaynağının Araplardan geldiği kabul edilir. Tadı acı gelecek ki bir süre sonra şeker eklenerek tatlandırılmaya çalışılmıştır. Avrupalılar ise kahvenin tadını yumuşatmak için bizim gibi şeker eklemek yerine süt eklemeyi tercih etmiştir. Türk kahvesi eskiden bal eklenerek de tüketiliyordu.

Günümüzde kahve filmlere, kitaplara, edebiyata ve fala kadar konu olmuştur. Tadı başka içtikten sonra kullanımı başkadır.

Türk Kahvesi Hangi Kahve Türüdür?

Toptan Türk kahvesi almadan önce kahvenin hangi türe ait olduğunu merak edebilirsiniz. Türk kahvesini diğer kahve çeşitlerinden ayıran birçok temel unsuru bulunuyor. Türk kahvesinin kendi kahve çekirdeğinden yapılmaz. Kendine has bir öğütme biçimi olduğu için ayrı bir isim almıştır. Türk kahvesi:

 • Cezvede pişirilerek telvesiyle birlikte servis edilir.
 • Uzun soluklu bir içimi olurken ince öğütme şeklinden dolayı isimlendirilmiştir.
 • Öğütme inceliği un gibi olmalıdır ve toz haline gelmelidir.
 • Türk kahvesi Arap çekirdeklerinin pudra haline getirilmesiyle elde edilir.
 • Bu sayede daha tatlı ve daha yumuşak bir içim yaratılır.
 • Türk kahvesinin sırrı iyi öğütülmesinden geliyor.

Elbette ustaların ve üreticilerinde etkisi büyüktür. Bugün toptan Türk kahvesi satarken üreticilerden biri de olmamızın sırrı kahvenin inceliklerini bilmemizdir.

Türk Kahve Çeşitleri Nelerdir?

Toptan Türk kahvesi birçok kahve çeşidini de sunuyor. Kahve denilince akla bol köpüklü sade Türk kahvesi gelir. Kahve ne kadar kısık ateşte pişer ise tadı da o denli kendini ortaya koyar. Son zamanlarda çok tüketildiği için hazır kahve makineleri de üretilmiştir. Ülkemizde çok sık kullanılan Türk kahvesi çeşitlerine baktığımızda:

 • Sade Türk kahvesi sadece su ve kahve ile yapılır.
 • Az şekerli kahve ise yarım çay kaşığı şeker ve su ile pişirilir.
 • Orta şekerli kahve bir tatlı kaşığı şekerle içilir.
 • Şekerli kahve de iki çay kaşığı şeker ile tatlı görevini üstlenebilir.
 • Sütlü kahve sert kahve tadını yumuşatmak için kullanılır.
 • Dibek Türk kahvesi öğütme biçimi farklı olduğundan bu ismi alır.
 • Menengiç Türk kahvesi ise bitki meyvelerinden yapılan türüdür.
 • Süvari kahve ise ince belli çay bardağında içilir.

Kumda veya ateşte gibi birçok türü de bulunurken tüm kahve çeşitlerini farklı pişirme teknikleri ile kullanabilirsiniz.

Menengiç Kahvesi

Toptan Türk kahvesi seçeneklerinden biri de Menengiç kahvesidir. Bu kahvenin diğer bir adı Çedene olarak bilinir. Çekirdek olarak yabani Antep fıstığı ağacı kullanılır. Menengiç bitkisinin meyvelerinden kahve üretilir. Önce meyveler kurutulur arından ile öğütülür ve kahve kıvamına getirilir. Pişirmesi ve Türk kahvesine göre farklıdır. Cezveye önce süt sonra kahve eklenir. Tatlandırmak isteyen kişiler şeker ilavesi de yapabilir. Kısık ateşte pişirilir. Menengiç kahvesine su eklenmez, su yerine süt konularak kıvamı arttırılır.

Dibek Kahvesi

Dibek kahvesi kendi içerisinde ayrı bir kültürdür. Toptan Türk kahvesi dibek kahvesi satışı da gerçekleştiriyor. Burada kahvenin öğütülmesi farklılık gösterir. Türk kahvesi öğütme makinelerinde değil havanla dövülür. Bu sayede aroma daha fazla ortaya çıkar ve daha yoğun kıvamlı bir kahve elde edilir. Pişirmek için su, dibek kahvesi ve biraz Türk kahvesi eklenir. İsteğe göre yine şeker kullanabilirsiniz.

Dibek kahvesi daha fazla aroması olan ve içimi daha sert bir kahvedir. Türk kahvesi eklemesi de tadını yumuşatmak içindir.