GenelÜnlü Kahve Çeşitleri Nelerdir

Ünlü kahve çeşitleri nelerdir; kahve çeşitleri arasında birden çok seçenek yer alırken bunların tümü kendilerine has olan özellikleriyle dikkat çekerler.

Ünlü kahve çeşitleri nelerdir: Kahve en çok tüketilen içeceklerin arasında öne çıkar. Türk kültüründe de farklı bir yeri vardır. Bunun sadece tek bir türünün olmadığının altını hemen çizmek lazım. Dünyanın değişik yerlerinden ilgi gören kahve türleri hakkında bilgi almak adına yazımızı okuyabilirsiniz.

Türk Kahvesi

Ünlü kahve çeşitleri nelerdir: Şüphesiz ki Türk kahvesi hem bize ait olması hem de dünyanı en eski lezzetlerinin arasında yer almasından dolayı öne çıkar. İlk defa Kanuni Sultan Süleyman döneminde, Özdemir Paşa’nın Mısır’dan kahveyi İstanbul’a getirmesiyle Türk kahvesinin de macerası başlamış olur. Oldukça naif ve leziz bir içimi vardır. Yapılışı itibariyle diğer birçok kahve türünden farklılık gösterir. Sadece Türkiye’de değil, dünyanın çok büyük bir kısmında keyifle tüketilir. Tam anlamıyla bir marka haline gelmiştir.

Espresso Kahve

Türk Kahvesi

Türk Kahvesi

Ünlü kahve çeşitleri nelerdir: Espresso, İtalya’da ilk defa üretilmiş olan bir kahve türüdür. En temel ve bilinen özelliği ise basınçlı suyun kullanılmasıdır. Zaten espresso kelimesi de bu anlama gelir. Küçük bardaklar içinde tüketilmesi söz konusudur. Hem enerji veren hem de leziz yapısı sayesinde beklentileri karşılar. Özellikle sabah erken saatlerde tüketilmesi tavsiye edilir. Değişik lezzetlerle harmanlanması mümkündür. Bunların arasında süt, karamel öne çıkar. Her zaman hazırlanması aşamasında çok koyu olan kavrulmuş kahve çekirdeği tercih edilir. 90 derecelik ısı bunun için yeterlidir.

Americano Kahve

Nispeten yeni bir kahve türü olarak dikkat çeker. Aslında espresso olarak bilinen kahvenin daha farklı bir çeşididir. İkinci Dünya Savaşı’nda İtalya’ya çıkarma yapan Amerikan askerleri tarafından bulunmuştur. Burada sık bir şekilde içilen espresso kahveye askerler biraz da su eklerler. Bu açıdan bakıldığı zaman aslında basit bir tür olarak tanımlanır. Siyah içecek şeklinde de tanımlanmış olduğunu eklemek gerekiyor. Zaman zaman kişisel zevke göre buzlu bir biçimde de tüketilir.

Cappucino Kahve

Cappucino Kahve

Cappucino Kahve

Ünlü kahve çeşitleri nelerdir; Cappucino dünyanın birçok yerinde içilen ve genellikle tatlı olmasıyla dikkat çeken bir kahve türüdür. Özelliklerine baktığımız zaman hemen şunları sıralamak gerekiyor;

  • Buğulanmış süt köpüğü, kahve ve sıcak süt kullanılarak hazırlanır.
  • Tadının çok lezzetli olmasından ötürü kesinlikle popülerdir.
  • Bunun yanı sıra sahip olduğu dokunun çok zengin olduğunu da rahatlıkla eklemek gerekiyor.
  • Genellikle tat oranlarının yukarıya çekilebilmesi için şeker de konulabilir.
  • Farklı türleri olmakla beraber bunların arasında aromalı cappucino, buzlu ve geleneksel olanlar öne çıkar.

Latte Kahve

Ünlü kahve çeşitleri nelerdir: Latte özellikle ABD sınırları içinde en çok tüketilen kahvelerin başında gelir. Bunun popüler olmasının nedenlerinden birisi ise içiminin çok yumuşak olmasıdır. Bundan dolayı klasik kahve türlerinden daha farklıdır. Aynı zamanda tatlıdır. Günün her vakti tüketilebilir. Genellikle akşamları sık şekilde içilmiş olduğunu bilmek lazım.

Yapılması sırasında buğulanmış olan süt kullanılır. Bunun ardından köpürtme işlemine geçilir. Bazıları ise buna köpük eklemez. Böylelikle içime hazır bir hale gelir. Sütun ısıtılması aşamasında maksimum sıcaklığın 70 derece olduğunu da eklemek gerekiyor. Herhangi bir şekilde suyun katılmadığının altını çizmek gerekiyor. Espresso’dan farklı olarak en az 4 kat süt içerir.

Mocha Kahve

Ünlü kahve çeşitleri arasında yer alan Mocha da sık tercih edilmesinden dolayı öne çıkar. Bunun her zaman doğal çikolata lezzetine sahip olan özel bir çekirdekten üretilmiş olduğunu görmekteyiz. Bunun yoğun olmasından ötürü dengeleme işlemi yapılır. Genellikle beyaz çikolataya sahip olmasıyla dikkat çeker. Tatlı bir tadı olmakla beraber günün her saati içilmesi noktasında hiçbir sorun yoktur.

Maccihato Kahve

En ünlü kahve türleri arasında yer alırken hazırlanışında kullanılan malzemelerin arasında; sıcak su, krema, siyah krema, sıvı süt, süt karameli ve espresso bulunur. İtalyanların bulmuş olduğu bir kahve olarak dikkat çeker. Özellikle sabah dışında kalan zaman dilimleri içinde içilir. Genel yapısına baktığımızda çok sert olmadığını eklemek gerekiyor. Yoğun bir karamel isteyen ve bunu seven kişiler için kesinlikle ideal bir kahve türüdür. Bundan ötürü farklı beklentileri de karşılar.

 

Meyve Çayları

Kahve Hazırlama Yöntemleri