Genel

Türk Kahvesi Nasıl Yapılır?

Dünyada kahveye adını veren Türkiye’de Türk kahvesinin yeri her zaman ayrıdır. Misafirlerin ağırlanmasında, lezzetli akşam yemeklerinin sonrasında, dinlenirken ya da sadece keyif yaparken Türk kahvesi tercih edilmektedir. İdeal kıvamı arayanlar, Türk kahvesi nasıl yapılır konusunda en iyi tarifi bulmak isteyenler Desotti tarafından hazırlanan özel Türk kahvesi tarifini tercih edebilir. 

 

Türk Kahvesi Nasıl Yapılır, Şeker Ne Kadar Eklenir?

Türk kahvesinin yapımı basit olsa da lezzetli bir kahve yapımı için özellikle şeker ve kahve oranına dikkat edilmelidir. Kahve; sade, az şekerli, orta şekerli ve çok şekerli olmak üzere 4 farklı şekilde yapılabilmektedir. 

Sade kahvede şeker olmayacağı gibi az şekerli kahve için bir çay kaşığı, orta şekerli kahve için 2 çay kaşığı ve çok şekerli kahve için 3 çay kaşığı kadar şeker kullanılması yeterlidir. Ardından kaç fincan kahve yapılacaksa, fincan sayısı üzerinden yapılacak hesaplamalar İle kahve hazır hale getirilebilir.  Cezve içerisine her fincan kahve için bir fincan su konulmalıdır.  Yine her bir fincan için konulması gereken kahve miktarı 2 çay kaşığı olmaktadır. Bu aşamada daha hafif bir kahve kıvamı elde etmek isteyenler bir çay kaşığı kahveyi de tercih edebilir. 

 

Türk Kahvesi Ateşte Nasıl Pişirilir?

Belirtilen şekilde kahve hazırlandıktan sonra cezve, ateşe konulabilir. Kahvenin asıl lezzete ulaşmasında hafif hafif pişmesi çok etkilidir. Bu nedenle de kahveler genellikle közde yapılmaktadır. Kahve ne kadar ağır pişerse, o kadar kıvamlı ve lezzetli hale gelecektir. Bu nedenle ocaklarda yapılacak kahvelerde, kesinlikle yüksek ateş tercih edilmemelidir.

Kahvede belirtilen tüm kriterler ile birlikte köpük de önemlidir. Bir kahve fincanı üzerinde köpük ne kadar fazla olursa, kahve o kadar makbul olmaktadır. Bu nedenle de kısık ateşte pişmeye başlayan kahve köpürdükçe, üzerindeki köpüğün fincanlara pay edilmesi gerekir. Böylece kahvenin daha da köpüklü hale gelmesi sağlanmaktadır. Son aşamada ise kahve tamamen kaynadıktan sonra fincanlara eşit miktarlarda azar azar konularak fincanlar tamamlanmalıdır. Kahvenin servis edilmesi ile birlikte en iyi kıvamda ve lezzette Türk kahvesi hazırlanmış olacaktır. 

 

Türk Kahvesi Nasıl Servis Edilir?

Kahve servisinde mutlaka kahve ile birlikte su da servis edilmelidir. Kahve kültürünün içerisinde yer alan su, özellikle yaz aylarında soğuk olmalıdır. Kahve öncesi ve sonrasında su ile ağzın temizlenmesi, hem kahvenin tadının daha iyi bir şekilde alınmasını hem de kahve sonrasında telvelerin temizlenmesini sağlar. Türk kahvesi kültüründe kahve yanında çikolata, çeşitli şekerlemeler ya da lokum gibi farklı tatlılar tercih edilse de asıl olan kahvenin lezzetinin sade tüketilmesi ve aromanın iyi bir şekilde alınabilmesidir. Ancak kişiler, kuşkusuz dilediği şekilde kahvenin yanında farklı tatlar ve yiyecekler tüketebilmektedir.

Türk kahvesi nasıl yapılır konusunda belirtilen kriterlerin her biri, kahve lezzetini daha da arttıracaktır. Ancak es geçilmemesi gereken en önemli detaylardan bir tanesi kahveye asıl lezzetini verenin kahvenin kendisi olduğudur. Bu nedenle taze çekilmiş, kaliteli çekirdeklerin tercih edildiği bir Türk kahvesi kesinlikle olmazsa olmazlar arasındadır. Kahveler farklı kalitelerde ve farklı bölgelerde üretildiğinden dolayı lezzeti, aroması, sertliği her zaman için farklı olacaktır. Kişiler ağız tadı doğrultusunda mevcut kahve seçeneklerinden birisini tercih etme şansına sahiptir. Ancak gerçek Türk kahvesi lezzeti ile tanışmak isteyenler için Desotti tarafından üretimi yapılan özel Türk kahveleri tercih edilebilir. Farklı gramajlarda ve farklı çeşitlerde üretilmiş olan Türk kahveleri, farklı lezzet denemek isteyenlere de alternatifler sunmaktadır. 

 

Türk Kahvesinin Gerçek Tadını Desotti İle Tadın!

Çekirdek Türk kahvesi başta olmak üzere ambalajlı Türk kahvelerinden, vanilya aromalı kahvelere kadar pek çok farklı Türk kahvesi tercih edilebilmektedir. Son dönemlerde çok daha popüler ve gözde olan Dibek kahvesi de en özel üretimleri ile Desotti tarafından kahve tutkunlarına sunulmaktadır. 

Sektörün önde gelen markalarından birisi olarak kahve tutkunları için en özel çekirdekleri ve kahveleri tüketime hazır bir şekilde, online ve güvenli alışveriş seçenekleri ile sunan Desotti, kahve için en ideal lezzeti ve kıvamı müşterilerine lezzeti bir fırsat yaratmaktadır. Türk kahvesinden özel filtre kahve çekirdeklerine kadar en özel kahve lezzetleri için Desotti fırsatlarını siz de değerlendirebilir ve marka ile tanışarak Premium kalitede ürünleri tadabilirsiniz.