GenelTürk Kahvesi Çeşitleri

Türk Kahvesi Çeşitleri Nelerdir?

Türk kahvesi denildiğinde akla tek bir kahve gelse de genellikle Türk kahvesi tek bir kahve değildir ve en az 10 çeşide sahiptir. Türk kahvesi çeşitleri birden fazla malzeme eklenerek değişmek ile birlikte bazı zamanlarda sadece pişirme yöntemi ile değişiklik gösterebilmektedir. Elbette Türk kahvesi çeşitlerine bakılırken Türk kahvesinin kökenine, nasıl hazırlandığına da bakmak gerekmektedir. Hazırlanma tiplerine veya içeriklerine bağlı olarak Türk kahvesi bölgesel özellikleri de bünyesinde göstermektedir.

 

Türk Kahvesi nedir?

Türk kahvesi aslında Türkler tarafından üretilmiş bir kahve olmamakla birlikte bu adı almasının sebebi kahveye dönüştürülmesi ve günümüzdeki hallerine gelmesine kadarki tüm süreci Türk milletinin yönetmesinden kaynaklıdır. Türkler, Arap kaynaklı kahveyi çokça sahiplenmiştir ve birçok farklı çeşidini uyarlayarak günlük hayatlarının vazgeçilmez bir parçası haline getirmiştir. Türk kahvesi çeşitleri başka bölgelerin özelliklerini barındırsa da özellikle Osmanlı devrinin Türk kahvesi üzerindeki etkisinden bahsetmek mümkündür. Gerek yapılma tekniği gerekse tadı ile dünyadaki pek çok kahveden ayrılan Türk kahvesi diğer kahvelerden farklı olarak geleneksel bir imaja da sahiptir.

 

Türk Kahvesi Nasıl Bulunmuştur?

Türk kahvesinin bulunma süreci aslında oldukça eskiye dayanır. Arap Yarımadası’nda Habeşistan’da bulunan kahve döneminde kullanılmakta idi. Ancak günümüzde bildiğimiz Türk kahvesi olarak hazırlanmamakta ve kendilerine has bir yönteme sahipti. İlk zamanlarda Arap Yarımadası’nda kahve tamamen çekirdeği yani direkt bir meyve olarak kaynatılmakta idi. Bu nedenle günümüzdeki tat ile benzerlik taşımamaktadır. Ancak Osmanlı döneminde Türk kahvesi haline gelen ve Avrupa’dan tüm dünyaya Türk kahvesi adı ile yayılan kahve 18.yüzyıla kadar Türk kahvesi olarak anılmakta idi. Ancak coğrafi keşifler ve belirli ülkelerin zenginleşmesi sonucunda sömürge ülkelerde sıklıkla kahve yetiştirilmesi bir tesadüftür. Sömürgeci devletler kahveyi işlemeyi öğrenmiş ve bunu birçok farklı kahve çeşidi haline getirmişlerdir. Ancak bu sürece kadar kahve, Türk kahvesi olarak anılmakta idi. Bu süreçte de pek çok Türk kahvesi çeşitleri üretilmiştir.

 

Türk Kahvesi Nasıl Hazırlanır?

Türk kahvesi hazırlanırken kahvenin çekirdeği ezilmiştir ve toz haline getirilmiştir. Ardından belirli ölçekte cezveye konur ve üzerine tamamen soğuk su konu. Bu su, fincanınızı dolduracak kadar olmalıdır. Ardından kısık ateşte yavaşça pişen ve kaynayan Türk kahvesi alınır ve fincana yavaşça dökülür. Türk kahvesinin pek çok ince ayrıntısı olsa da bunların arasından en önemlidir ağır ateşte pişmesi gerektiğidir. Bu tüm Türk kahvesi çeşitleri için geçerlidir.

 

Türk Kahvesi Çeşitleri Nelerdir?

En bilinen Türk kahvesi çeşidi sütlü Türk kahvesidir. Burada oranı size en uygun olan şekilde ayarlayabilirsiniz. Türk kahvesinin acı tadını kırmakta ve daha yumuşak hale getirmektedir. Bundan farklı olarak Menengiç bulunmaktadır. Menengiç kahvesi farklı bir kahvenin çekirdeğinden yapılır bu nedenle aroması daha farklıdır. Özellikle süt ile yapılması tavsiye edilmektedir. Dibek kahvesi ise tamamen öğütülme şekli ile farklılık gösterir. Dibek isimli havan ile dövülen kahve bu nedenle bu adı almıştır. Çok daha yoğun bir kıvama sahiptir.

Mırra ise diğerlerinden farklı olarak birden fazla kez demlenmektedir. Tadı ise bu nedenle çok daha acı olmaktadır. Kervansaray kahve de bir diğer kahve çeşididir. Bu kahve o kadar çeşitlidir ki içinde birçok şey vardır. Keçiboynuzu, krema, menengiç kahvesi, sahlep, çikolata, damla sakızı ve normal Türk kahvesi yer almaktadır. Tatar kahvesinin ismi ise aslında nereden geldiğini yeterince açıklamaktadır. Kahvenin üzerine kaymak koyulur ve bu sayede içilen kahve daha yumuşak bir hal alır. Hatay kahvesi ise bölgesel niteliği sebebi ile Suriye kahvesine benzemektedir. İki sefer kavrulan kahve oldukça serttir. Türk kahvesi çeşitleri genel olarak bunlar olsa da çoğaltılabilir.

 

Türk Kahvesi Faydaları Nelerdir?

Türk kahvesi çeşitleri fazla olsa da her birinin faydası aynıdır. Parkinson riskini azaltmakta iyi bir yardımcıdır ve belirli şekilde tüketildiği sürece şeker hastalığını da olumlu etkilemektedir. Özellikle kafein buradaki en önemli faktördür. Kişiyi çok daha uyanık ve canlı kılan kafein Türk kahvesinde bolca bulunmaktadır.

 

Türk Kahveleri Arasında En Çok Hangisi Sevilir?

Türk kahvesi çeşitleri ne kadar fazla olursa olsun klasik kahveden vazgeçilmemektedir ve en çok tüketilen Türk kahvesi klasik Türk kahvesidir. Sade aroması ve ortalama sertliği ile pek çok insanın ilk tercihini oluşturmaktadır.

Toptan Kahve Siparişi İçin online mağazamızı ziyaret etmeyi unutmayın.