GenelSoğuk-Kahve-Nasıl-Yapılır-

Soğuk Kahve Nasıl Yapılır?

Her mevsimde tercih edilen ancak yaz aylarının süper kahramanı rolünü üstlenen soğuk kahve nasıl yapılır sorusuna cevap aramadan önce faydalarını araştırmak gerekir. Çünkü soğuk kahve eklenen malzemeler ile mükemmel bir tat oluştururken aynı zamanda birçok derde devadır.

 • Metabolizma hızını yüzde 11’e kadar arttırır.
 • Ruh halinin düzelmesini ve insan vücudunun canlanmasına yardımcıdır.
 • Kalp hastalıkları riskini en aza indirir.
 • Kan şekeri seviyesini koruyarak diyabete yakalanma riskini düşürür.
 • Beynin çalışma sistemini etkilediğinden dolayı parkinson ve Alzheimer hastalığı riskini azaltır.
 • Mideyi daha az olduğundan dolayı reflü, gastrit ve yanma gibi problemleri en aza iner.
 • Daha uzun yaşamak için içerisindeki antioksidan oranı son derece etkilidir.

Pratik Soğuk Kahve Tarifi

İnsanın içini rahatlatan soğuk kahve nasıl yapılır sorusuna cevap için pratik soğuk kahve tarifi birçok kişi tarafından uygulanan formüldür. Kahveyi yapabilmek için öncelikli olarak süt ve buz küpleri bardağa konulur ve ardından toz kahve boşaltılır.

İsteğe bağlı gerekli olan karamel sosu tarzı ilaveler yapılırken aroma çeşitlendirilir ve ardından süt ilave edilerek tarif hazırlanır. Yazın sıcağından kurtulmak isteyenlerin yardımına koşan soğuk kahve özellikle kahve tiryakileri açısından vazgeçilmezdir.

Evde Hazırlanan Soğuk Kahve

Evde kolaylıkla hazırlanan soğuk kahve nasıl yapılır araştırırken birçok farklı kahve çeşidi tarifini bulmak mümkündür. Son dönemde popüler olan ve TikTok kahvesi olarak adlandırılan dalgona kahve tarifi için granül kahve kullanılır.

Türkçe karşılığı soğuk demleme olan gold brew kahve tarifinde kullanılan kahve çeşidi iri çekilmiş kahvedir. Gençlerin daha çok rağbet ettiği kahve ve sütün muhteşem bir birleşimi olan kahveli milkshake benzersiz lezzeti ile en çok beğenilen soğuk kahvedir.

Yaz Günlerinde Ferahlatıcı Bir Lezzet

Özellikle aromalı kahve dendiğinde akla ilk gelen karamelli frappuccino hem soslu hem kremalı olmasından dolayı çok lezzetlidir. Karamel sosu ve filtre kahveyi bir araya da buluşturarak enfes bir tadına ortaya çıkmasını sağlayan soğuk kahve çeşidine aynı zamanda krema ve karamel sosu eklenebilir.

Sıcak yaz günlerinde ferahlatıcı bir lezzet arayanların seçimi olan naneli kahve tarifi soğuk kahve nasıl yapılır sorusu için en güzel cevaplardan biridir. Granül kahve ve nane şurubu ile nane yapraklarının bir arada yer aldığı kahve benzersiz bir tada sahiptir.

Tüm Zamanların Favorisi Dondurmalı Soğuk Kahve

Tatlı tüketimini tercih etmeyenlerin seçimi olan muzlu soğuk kahve için granül Kahvenin yanında aynı zamanda bir adet muz ve bir buçuk su bardağı soğuk süt gerekir.

En çok sevilen dondurmayı ve kahveyi bir arada tatmak isteyenler için her zamanın favorisi dondurmalı soğuk kahvedir. Dondurmalı soğuk kahve için gereken malzemeler granül kahve, kakao ve sütün yanı sıra vanilyalı dondurmadır.

Hem serinletici hem de tok tutucu özelliğinden dolayı genellikle yaz aylarında daha sık tüketilen soğuk kahve yapımı son derece kolaydır. Klasik soğuk kahve tarifi için 1 bardak süt 3 kaşık granül kahve ve zevke göre şeker yeterlidir.

7’den 70’e Herkesin Seçimi Frappe

Özellikle Yunanistan’da en çok tüketilen soğuk kahve türleri içerisinde bulunan frappe yediden yetmişe herkesin seçimidir.

 • Normalde kahvenin hazırlanması için 90 ila 96 santigrat ısıdaki suya ihtiyaç vardır, içim sıcaklığı ise genellikle 60 ila 70 derecedir.
 • Soğuk kahvede kahvenin tipini kavurmasına ve bitmesine bağlı olarak içim derecesi 0 ila 25 derece arasındadır.
 • Soğuk Kahve yaparken tat ve sıcaklığın yanı sıra aynı zamanda kullanılan suyun önemi bulunmaktadır bu konuda özellikle demleme kahve için kalsiyum tercih edilmez.
 • Kahve yaparken kullanılan suya dikkat etmek gerekir.

Demleme Ve Kavurma Yöntemleri

Gerek sıcak kahve gerekse Soğuk Kahve için demleme yöntemlerinde en önemli unsur kahvenin öğütme inceliğidir çünkü ölçme derecesi inceldikçe kahve tanecikleri sıklaşır.

Kahve çekirdeklerinin aralarından su geçmediğinden dolayı su ile kahvenin buluşma süresini arttırır ve bu yüzden aşırı yumuşak bir tat elde edilir. Soğuk kahve nasıl yapılır sorusundaki 4. adım kahve seçimidir.

Kahvenin işlenme tipi tadı etkiler doğal yolla işlenen kahve çekirdekleri kurutulduktan sonra üzerinde yemek kalıntısı kalır ve meyvemsi tadı oluşturur. Kavurma yönteminde çekirdekler daha acımsı bir tat barındırır.