GenelKahvenin Faydaları Nelerdir

Kahvenin Faydaları Nelerdir?

Kahve Nedir?

Kahve kafein maddesi içeren, antioksidan yönünden son derece zengin ve aromatik olarak tanımlanan odunsu bir bitki çeşidinin meyve tohumlarıdır. Kahve bitkisinin kökenlerinin Etiyopya’ya dayandığı düşünülse de kesin olarak bilinememektedir.

Kahve ağacının meyvesinin çekirdeklerinin bazı bölgelerde yenilmesi tercih ediliyor olsa da en yaygın kullanımı çekirdeklerin öğütülerek toz haline getirilmesi şeklindedir. Toz haline getirilen kahve çekirdeği geleneksel yöntemle cezvede pişirilerek içecek olarak tüketime hazır hâle getirilir.

Kahve içeceğinin ilk olarak Güney Arabistan’da, ardından da Venedikli Tüccarların ticareti sayesinde Avrupa’da tüketilmeye başlandığı düşünülmektedir.

Kahvenin birçok farklı biçimde pişirme ve demleme yöntemi bulunmaktadır fakat Türk kültürü açısından en çok tercih edileni adını da verdiği Türk kahvesidir. Türk kahvesi bakır cezve ve günümüzde ise elektrikli cezvede pişirilmektedir. Bunun yanında çeşitli aromalar ve şuruplar katılarak çeşitlendirilebilmekte, kahvenin lezzeti kişilerin damak tatlarına uygun hâle getirilebilmektedir.

Kahvenin Faydaları

Günlük yaşamımızın vazgeçilmez bir içeceği olan kahve hakkında yararları ve zararları açısından sık sık değerlendirmeler yapılmaktadır.

Bu faydaların birçoğu bilimsel çalışmalarda kesin kanıtlarla ortaya çıkarılmış olsa da bazıları da tartışmaların konusu olmaya devam etmektedir. Bu zamana kadar gerçekleştirilen bazı çalışmalar kafeinli kahve üzerine yapılmışken, bazıları da kafeinsiz kahve üzerine yapılmıştır.

Bu sebeple kahve ve insan sağlığı üzerine etkisi konusunda güncel akademik çalışmalar hız kesmeden devam etmekte, bilgiler sık sık güncellenmekte ve yeni kanıtlar ortaya çıkmaktadır. Fakat kesin bir şey vardır ki, aşırıya kaçmadan gerçekleştirilen kahve tüketiminin zararından katbekat çok faydası vardır. Kimi çalışmalarda da söz edildiği gibi düzenli tüketildiğinde uzun ve sağlıklı bir yaşamın duraklarından biri kahvedir. Sosyalleştirir ve sohbetleri daha da keyifli hâle getirir.

2021 yılında yapılan araştırmalar da göstermektedir ki kahve kan dolaşımının hızlanmasında kesin olarak büyük etkiye sahiptir.

 

Kahvenin sağlığa başlıca faydalarını şu şekilde sıralayabiliriz:

 

Kahvenin birincil olumlu etkisi kan dolaşımının hızlanmasıdır, bu sebeple kalp ritmi düşük olanların kahve içmesi tavsiye edilmektedir.

Kahvenin yaygın olarak bilinen olumlu etkilerinden biri de zayıflamaya yardımcı olduğudur. Doğrudan olmasa dahi metabolizmayı hızlandırması sebebiyle dolaylı yoldan yağ yakımını kolaylaştırdığı, bu sayede de kilo vermenin kolaylaştığı araştırmalarla kanıtlanmıştır.

Özellikle öğrencilerin sınav dönemlerinde, çalışanlarınsa proje dönemlerinde yoğun olarak kahve tüketmelerinin sebebi konsantrasyonu artırmasıdır. Kahve odaklanmayı kolaylaştırarak üzerinde çalışılan konuda yüksek verim alınmasını sağlayan bir yardımcıdır.

Kan dolaşımının artması günlük hayat içerisindeki performansımızı olumlu yönde etkilemekte ve bu sayede de hareket gerekliliğinin olduğu Tip 2 Diyabette kahve içilmesi olumlu yönde etki göstermektedir. Bu hususta kafein oranı düşük olan kahvelerin tercih edilmesi önerilmektedir.

Meme kanseri ve pankreas kanseri gibi kanser türleri üzerinde de kahvenin pozitif anlamda bir etkisinin olduğu bilimsel çalışmalar neticesinde kanıtlanmıştır.

Kahve içeriğindeki kafein ve diğer antioksidan gibi bileşenler sebebiyle iltihaplanmayı azaltıcı etkiye de sahiptir.

Kahvenin bilinen en yaygın olumlu etkisi idrar söktürücü olmasıdır. Yapılan bazı bilimsel çalışmalarda bu etkisi sebebiyle prostat kanseri üzerinde yavaşlatıcı özelliği olduğu sonucuna da ulaşılmıştır.

Kan dolaşımının ve hücresel canlılığın önemli olduğu felç riskinde, kahvenin yol açtığı kan dolaşımı hızlanmasının da oldukça yararının olduğu bilimsel açıdan doğrulanmıştır.

Yapılan çalışmalarda kahve içmenin Alzheimer riskinin önlenmesinde büyük bir etkisi olduğu sonucuna ulaşılmıştır.

Bilimsel olarak henüz kesin kanıtlarla desteklenmemiş olsa da birçok çalışmanın ön denemelerinde astım, siroz ve Hepatit C gibi sağlık sorunlarına karşı da kahvenin koruyucu etkisi olduğu bilgisine ulaşılmıştır.

Kahvenin depresyon konusunda da şifalandırıcı ve iyileştirici bir etkiye sahip olduğu yönünde çalışmalar mevcuttur.

Kahvenin içeriğindeki kafein maddesinin ağrı kesici olduğu kanıtlanmıştır. Hatta kahvenin, kesin olmamakla birlikte, bazı ağrı kesicilerle eş değer ağrı kesicilikte etkiye sahip olduğu söylenmektedir.

Kahve kan dolaşımı üzerindeki etkisi sebebiyle bağışıklık sistemini güçlendiren bir etkiye de sahiptir.

Kahve cilde ve cilt kanserinin bazı tiplerine de sağlık açısından olumlu yönde etki göstermektedir.

Bütün bunların yanında kahve tüketimi konusunda dikkatli olunması da tavsiye edilir. Özellikle kalp – damar sağlık sorunları yaşayanların doktorlarına danıştıktan sonra kahve tüketmeleri olası risklerin önüne geçilmesi açısından son derece önemlidir.