Genel

Kahve Ekipmanları Nedir? Çeşitleri Nelerdir?

Kahve ekipmanları, kahve tüketildiği günden beri varlığını göstermektedir. Kahve ekipmanları sayesinde kahveler üretilmektedir ancak 3.nesil kahveciliğe kadar kahve ekipmanları kısıtlı idi. Genelde birkaç ekipman ile yapılan kahveler günümüzde adeta makinelerden çıkan kahvelere dönüşmüştür. Çok daha fazla işlemden geçmekte ve çok daha fazla ekipman ile yapılır hale gelmiştir. Bu nedenle eskiden kahve ekipmanları nedir çeşitleri nedir gibi bir soru pek fazla sorulmaz iken günümüzde kahve ekipmanları nedir çeşitleri nedir sorusunu duyabilmek mümkündür. Kahve çeşitleri artık ve beraberinde makineler de artmıştır.

 

Kahvenin Çeşitleri Nelerdir?

Kahve çeşitleri oldukça fazladır. Süt bazlı kahveler ile birlikte demleme filtre kahveler ve espresso bazlı kahveler görebilmek mümkündür. Süt bazlı kahveler genelde daha kremalı kahvelerdir. Bu kahvelerin tatlı olabilme olasılığı olduğu gibi aynı şekilde süt bazlı kahveler çeşitlendirilmeye de bir o kadar açıktır. Bu nedenle günümüzde süt bazlı kahvelere karşı yoğun bir ilgi bulunmaktadır. Aynısı espresso için de geçerlidir. Espresso bazlı kahveler eklentiler ile birlikte ciddi farklılıklar yaşayarak yeni kahve türleri doğurabilmektedir. Kahve çeşitleri bu kadar fazla iken her birinin malzemesi de oldukça fazladır. Ancak bu malzemeler evde sizin kullanabileceğiniz daha uygun fiyatlı ve profesyonellik istemeyen malzemeler olabildiği gibi tamamen profesyonel makinelerden de oluşmaktadır.

 

Kahve Ekipmanı Nedir?

Kahve ekipmanları kahve sever herkesin ilgilendiği bir konudur. Bu nedenle insanlar kahve ekipmanları nedir çeşitleri nedir sorularını sıklıkla sorarlar. Özellikle dışarıdan kahve almak istemeyen ve artık her sabah kahvesini kendi yapmak isteyen insanlar için kahve ekipmanları oldukça gereklidir Kahve ekipmanları sevdiğiniz kahveye göre değişmektedir yani bunların içerisinden kendiniz için en doğru ve gerekli ekipmanı seçmeniz gerekmektedir.

 

Kahve Ekipmanı Çeşitleri Nelerdir?

Kahve ekipmanı çeşitleri kahvenin kendisine göre değişir bu nedenle kahve ekipmanları nedir çeşitleri nedir sorusu için öncelikle kahve çeşitlerini bilmek gerekmektedir. Kahve ekipmanları da buna göre şekillenmektedir. Örneğin filtre kahve ekipmanları vardır ve aynı şekilde espresso için de farklı ekipmanlar bulunmaktadır. Eğer süt bazlı kahveler içiyorsanız bunun için de birtakım ekipmanlara ihtiyacınız olacaktır. Bunların arasında baristaların kullandığı daha büyük ekipmanlar olduğu gibi daha küçük ölçekli ekipmanlar da bulunmaktadır.

Bizler kahve ekipmanı dendiğinde aklımıza ilk olarak Türk kahvesi ve cezvesi gelir. Yüzyıllardır bakır cezvede yapılan kahve günümüzde hale bunu korumaktadır ancak yeni kahve çeşitlerinde birçok elektronik makine yer almaktadır.

 

Demleme Ekipmanları Nelerdir?

Kahve ekipmanları nedir çeşitleri nedir sorusunda temel nokta demlenmedir. Demleme elemanları oldukça çeşitlidir. Özellikle filtre kahve ve espressonun temelinde demlenme yatmaktadır bu nedenle bu aşama için gerekli ekipmanları evinizde bulundurmanız şarttır.

Bunlardan ilk herkesin bildiği ve genelde herkeste de bulunan french presstir. İlk kez 20.yüzyılda icat edilen french press günümüzde en çok kullanılan demleme ekipmanıdır. Kahve makineniz yok ise öncelikle french press kullanarak bu alanda uzman olabilirsiniz.

Aeropress diğer bir kahve makinesidir. Çok yeni bir makine olmakla birlikte demleme kalitesi oldukça yüksektir. Özellikle seyahat için tercih edilmektedir çünkü taşınması kolay basit bir ekipmandır. Aynı zamanda değişiklikler yaptığınızda farklı sonuçlar alabileceğiniz çok yönlü bir makinedir.

Moka Pot bu iki yöntemden sonra bilinen ve çokça kullanılan üçüncü bir yöntemdir. Özellikle espresso için çok daha fazla kullanılmakla birlikte küçük bir demlik görevi görmektedir. Ancak bilinmelidir ki lezzeti espressoya benzeyen bu kahve aslında tam olarak espresso değildir. Bunun için makine gerekir.

Bu üç basit ve taşınabilir aletten sonra asıl kahve makinelerine geçmek gerekir. Özellikle espresso makinesi görenleri oldukça şaşırtmaktadır. Boyutları baz alındığında en büyük makine budur. Kahve ekipmanları nedir çeşitleri nedir sorusunun temel cevabı buradadır.

 

Filtre Kahve Ekipmanları Nelerdir?

French Press, Chemex, Syphon, Hario V60 ve Aeropress en bilinen filtre kahve ekipmanlarıdır. Bunların her birinden farklı kahve tatları elde edebilmeniz mümkündür. Filtre kahvelerde değişik tatlar denemek isteyenler için bu aletler denenebilmektedir.

 

Espresso Ekipmanları Nelerdir?

Espresso makineleri ve çeşitleri ile birlikte Moka Pot en çok tercih edilen espresso ekipmanlarıdır. Espresso makineleri markalara göre ve kendi içlerinde de çeşitlere ayrıldıkları için en doğrusunu seçebilmek için bu alanda deneyim elde etmeniz gerekmektedir.