Genel

Kahve Aksesuarları Nelerdir?

Kahve aksesuarları son yıllarda 3.nesil kahvecilerin artışı ile birlikte popülerlik kazanmıştır. Pek çok insan da dışarıda içtiği kaliteli kahveleri evde yapmak istemektedir. Aynı şekilde dışarıda kahve içerken de kahvecilerdeki malzemelere ilgi duyan, merak eden pek çok insan vardır. Özellikle kahve aksesuarları nelerdir sorusu sıklıkla sorulmaktadır. Kahve aksesuarları oldukça çeşitlidir ve kahve satan pek çok yerde gördüğünüz bu aksesuarları sizler de satın alabilir ve kullanabilirsiniz.

 

Kahve Çeşitleri Nelerdir?

Espresso en bilinen kahve çeşitlerinden biridir aynı zamanda da kahvenin en saf hallerinden biri olarak bilinir. Espresso ile yapabileceğiniz pek çok kahve bulunmaktadır. Filtre kahve ise değişmeyen klasiklerden biri olarak bilinir. Türk kahvesi ise özellikle Türkiye’de en çok tercih edilen kahve olmakla birlikte dünyanın pek çok yerinde içebilmek artık mümkün hale gelmiştir.

Bunların dışında pek çok sütlü kahveler de bulunmaktadır. Sütlü kahveler şeker oranı daha yüksek ve genelde kremalı kahveler olarak bilindikleri gibi sadece sütlü filtre kahve olarak da bulunabilir. Kahve çeşitleri Espresso bazlı olarak da değişmektedir. Birçok çeşidi vardır ve özellikle 3.nesil kahveciler çeşitlerini gün be gün arttırmaktadır. Tüm bu kahveleri yapabilmek adına kahve aksesuarları gerekmektedir. Bu nedenle kahve aksesuarları nelerdir sorusu sorulmaktadır.

 

Kahve Çeşitlerine Göre Aksesuarlar Değişir Mi?

Kahve çeşitlerine göre aksesuarlar değişebilmektedir. Bu nedenle en sevdiğiniz kahve çeşidi için gereken aksesuarlardan başlayabilirsiniz. Örnek olarak süt bazlı kahveler seviyorsanız süt köpürtücü sizlere muhakkak gerekecektir. Buna farklı bir örnek vermek gerekirse filtre kahve seviyorsanız demleme için filtre kağıdı gerekmektedir. Bu sayede en iyi biçimde demlenmiş kahve çeşidine kolaylıkla ulaşabilirsiniz. Kahve aksesuarları nelerdir sorusunu sorduktan sonra öncelik olarak en sevdiğiniz kahve çeşidi için gerekli aksesuarları araştırarak onları alabilirsiniz.

 

Kahve Yapılırken Kullanılan Aksesuarlar Nelerdir?

Kahve yapılırken kullanılan aksesuarlar oldukça çeşitlidir. Bu nedenle yukarıda belirttiğimiz gibi öncelikle sevdiğiniz kahve için ekipmanlar alarak başlamak ilk adım olarak doğru bir adım olacaktır. En çok kullanılan malzemeler filtre kağıtlarıdır. Bir filtre kağıdının tek seferlik kullanımı en iyi tercih olacaktır. Bu nedenle birden fazla filtre kağıdı bulundurmanız günlük kahve ihtiyacınız için gerekli aksesuarlardan biridir. Diğer önemli şey ise süt köpürtücüdür. Süt köpürtücüler genellikle sade kahveleri sevenlerin tercih edeceği bir malzeme değildir. Ancak kremalı ya da süt içerikli kahvelerde süt köpürtücü şarttır. Eper süt köpürtücüyü ilk aşamada fazla buluyorsanız sütü french press ile köpürtebilirsiniz ancak aynı sonucu alamayacağınızı da bilmelisiniz.

Latte seviyorsanız kahvenizin üzerinde tasarımlar yapıp kendinizi geliştirebilmeniz adına latte art kalemi işinizi görecektir. Ancak öncelikle latte için iyi bir kıvamı elde edebilmeniz gerekir. Kahve aksesuarları nelerdir sorusunun başında bu parçalar gelmektedir.

Kahve Sunumunda Kullanılan Aksesuarlar Nelerdir?

Kahve sunumunda kullanılan aksesuarlardan ilk fincanlardır. Bu da içtiğiniz kahveye göre değişim gösterir. Yani Türk kahvesi içiyorsanız Türk kahvesi fincanı gerekir iken diğer kahveler için kupalar en iyi sonucu verecektir. Özellikle ağzı genişleyen kupalar sayesinde çok daha iyi kahveler yapabilirsiniz. Her iki grup için de porselen en çok tercih edilen türdür. Kahve aksesuarları nelerdir sorusunda aksesuarlar ikiye ayrılır. Barista aksesuarları ve sunum aksesuarları.

 

Barista Ekipmanları Nelerdir?

Barista aksesuarları daha pahalı aksesuarlardır bu nedenle ilk aşamada tercih edebileceğiniz aksesuarlar değildirler. Bu nedenle barista ekipmanlarını almadan önce kahve konusunda ciddi bir deneyim elde etmek gerekir ve ardından bu deneyimin sonucunda isterseniz barista ekipmanlarını alabilirsiniz. Örneğin süt soğutucu tercih edilebilir. Aynı şekilde süt köpürtücü, sütlükler gibi pek çok farklı malzeme gerekmektedir. Aynı şekilde isterseniz espresso makinesi alabilirsiniz.

 

Evde Kahve Aksesuarları Kullanılır Mı?

Kahve aksesuarları nelerdir sorusundan önce insanlar evde kahve yapıp yapamayacaklarını merak ederler. Bunu yapabileceklerini öğrendikten sonra evde kahve yapabildikleri için kahve aksesuarlarının neler olduğunu sorarlar. Evde kahve yapabilmek mümkündür ancak bunu yaparken birtakım aksesuarlar gerekir. Daha düşük bütçeli aksesuarlar ile evde kahve yapabilmek mümkündür. Bu sayede ortalama bir kahve elde edebilmeniz mümkündür. Ancak ileriki aşamada daha büyük malzemeler ile daha iyi bir sonuç alabilir ve en yüksek kalitede kahveler elde edebilirsiniz.

 

Kahve aksesuarları temin etmek istiyorsanız, bizimle iletişime geçebilirsiniz.