GenelFrench Press Nedir? Nasıl Kullanılır?

French Press Nedir? Nasıl Kullanılır?

French press; kahve ve bitkilerin demlenmesini, kolay bir şekilde bardaklara dökülmesi adına özel olarak geliştirilen demleme ekipmanlarından birisidir. Özellikle günümüzde kahve demleme için daha çok tercih edilen french presslerde filtre kahve başta olmak üzere özel olarak öğütülmüş kahve tanecikleri kullanılmaktadır. Genellikle 1 ya da 2 bardaklık içeceklerin hazırlanacağı kadar büyüklükte olan french press sayesinde dakikalar içerisinde lezzetli kahveler ve bitki çayları hazırlanabilmektedir.

 

French press Nedir? 

French press, kahve ve bitkilerin demlenmesi için özel bir çalışma sistemine sahip olması ile diğer tüm demleme ekipmanlarından ayrılmaktadır. French press içerisinde özel bir süzgeç bulunmaktadır. Su ve kahvenin konulmasının ardından French press bastırıldığında kahveler altta kalır ve böylece posasız ve tanesiz bir şekilde berrak bir içeceğin hazırlanması kolay hale gelir.

 

French press Nasıl Kullanılır?

French pressin kullanılması sırasında çok küçük tanecikli kahveler tercih edilmemelidir. French press için öğütülmüş olan kahveler ya da bitkiler tercih edilebilir.

French press ile kahve hazırlamak isteyenlerin öncelikle sıcak su hazırlaması gerekmektedir. Su istenen sıcaklığa ulaştığında ise öncelikle french press haznesi sıcak su ile yıkanmalı ve böylece kahvenin daha uzun süre sıcak kalması sağlanmalıdır. Ardından kahvenin haznenin içerisine eklenmesi ve üzerine ideal sıcaklıktaki suyun eklenmesi gerekir. Daha sonrasında süzgeci french pressin üzerine takarak ve kahveyi demlemeye bırakabilirsiniz.

200 milim sıcak su için bir tatlı kaşığı kahve, ideal kıvamın yakalanmasını sağlayacaktır. Yaklaşık 5-6 dakika içerisinde demlenecek olan kahveyi french pressi aşağıya doğru bastırarak bardağınıza dökebilir ve kahvenizi tüketebilirsiniz. Özellikle büyük bir french press kullanıyorsanız, su ve kahve oranını iyi ayarlamanız gerekmektedir. Büyük french presse sahip olan kişilerin mutlaka kahve hazırlamadan önce french press haznesini sıcak su ile yıkaması ve ılık hale getirmesi önerilir. Böylece bir sonraki kahveye kadar french press içerisindeki kahve soğuyacak ve içilecek sıcaklıkta olacaktır.

 

French Press Kullanmanın Avantajları Neler?

Başta filtre kahve olmak üzere french press çok sevilen ve popüler olan kahvelerin ve bitki çaylarının yapılmasını çok daha pratik bir hale getirmektedir. Tek fincanlık küçük boylardaki yapıları sayesinde kişilerin tek başına olduğu anlarda dahi her zaman taze ve lezzetli bir şekilde içecekler hazırlanmasını sağlayan french pressler yer kaplamayan yapısı, kolay temizlenebilmesi ve lezzetli içeceklerinin hazırlanmasını kolaylaştırması ile çoğu kahve sever tarafından tercih edilmektedir.

Filtre kahvelerde çoğu zaman özel makineler ve filtreler kullanılması gerekirken french press ile birlikte dakikalar içerisinde aynı lezzette kahveler yapılabilmektedir.

French presste kahve, su ve su sıcaklığı gibi kahve lezzetine doğrudan etki eden her bir kriter kişiye göre hazırlanabilmektedir. Bu sayede french press kullananlar tamamen damak zevkine uygun kahveleri daha kolay bir şekilde hazırlayabilmektedir. Üstelik kahve hazırlandıktan sonra french press temizliği de kolay bir şekilde yapılabilmektedir.

Kahvenin yanı sıra özellikle kış aylarında pratik bitki çaylarının hazırlanması için de french press aynı avantajları sunarak, kişilerin kısa süre içerisinde özel bitki çayları hazırlamasını sağlar.

 

French Press Kim Tarafından İcat Edildi?

french press için tarihteki ilk örnek ve patent 1928 yılını göstermektedir. Attilio Calimani ve Giulio Moneta tarafından alınan patent ile birlikte tarihteki ilk french pressin geliştirildiği tahmin edilmektedir. Ancak günümüzdeki yaygın kullanım, 1958 yılında farklı bir tasarım ile tescillenen french press ile başlamıştır. Fransız ünlü tasarımcı Faliero Bondanini tarafından özel olarak geliştirilen yeni french press, günümüzün ilk örneklerinin de piyasaya sunulmasını sağlamıştır. Fransa’da yaşanan bu gelişme ile birlikte Fransız şirket, mevcut ürünleri tüm dünya pazarına satmaya başlamış ve French press yaygın bir şekilde kullanılması da böylelikle mümkün olmuştur.

 

French Press İle Lezzetli Kahveler İçin Desotti Kahveleriyle Tanışın!

Özel olarak hazırlanmış, sade ya da aramalı olarak her damak zevki için french presse göre öğütülmüş olan kahve seçeneklerini Desotti güvencesi ile değerlendirebilirsiniz. Online alışveriş fırsatları ile cazip bir şekilde sahip olabileceğiniz kahveler, ekonomik ve aynı zamanda en beğenilen kıvama ve lezzete sahip. Hızlı teslimat ve güvenli alışveriş sayesinde tamamen lezzet odaklı yapılan üretimler sonucunda elde edilmiş kahveler Desotti ile evinize kadar geliyor.

 

Kahve Çeşitleri Nelerdir?