Genel

Dünya Kahvesi Çeşitleri

Dünyada yüzyıllardır var olan kahve teknolojinin gelişmesi ve gelişmiş ülkelerin gelişmemiş ülkelere ziyaretleri sonucunda keşfedilmiştir. Bu kahveler üçüncü nesil kahveyi doğurmuştur ve beraberinde artık dünyanın her yerinde tüketilebilmektedir. Dünya kahvesi çeşitleri bölgelere göre değişmekle birlikte bu alanda uzman olmak istiyorsanız her birini tatmanız gerekmektedir. Çeşitlerinin bu kadar fazla olması sayesinde oldukça fazla aroma farkı da görülmektedir. Dünya kahvesi çeşitleri bu kadar fazla iken herkes kendine uygun bir aromayı bulabilmiştir.

 

Dünya Kahvesi Nedir?

Dünya kahvesi oldukça genel bir kavramdır. Dünyanın birçok bölgesinde yer alan kahveler dünya kahvesi olarak genel bir anlamlandırmaya tabii tutulur. Dünya kahvesi çeşitleri oldukça fazladır bu nedenle dünya kahveleri hakkında bilgi sahibi olabilmek için yapılması gereken her birini denemektir. Dünya kahvesi çeşitleri bölgelere göre ayrılır. Yani dünyanın belirli kıtalarından çıkan kahveler bu bölgelere göre adlandırılır. Yakın kahveler ise zaten yakın aromalara sahiptir. Kahveler genellikle yüksek bir alanda yetişmelidir ve tropik iklim şarttır. Tropik iklimin olduğu bölgelerde dünya kahveleri yetişmektedir.

 

Dünya Kahve Çeşitleri Kaç Gruba Ayrılır?

Dünya kahvesi çeşitleri bölgelere göre ayrım yapılması sebebi ile 3 ana gruba ayrılır. Aslında bunlar kıtalara göre ayrılmıştır ve alt başlıklara da ayrılırlar. Bu alt başlıklar kıtalardaki bölgelere göre değişmektedir ve çok daha çeşitlidir. Ancak genellikle yakın bölgelerin kahve tatlarını da birbirine hissettirmektedir. Ancak en ayrıntılı analizi yapmak için her kahveden iyi demlenmiş birkaç tane içmek gerekmektedir.

Dünya kahvelerinin neredeyse tamamı dünyanın bir tarafında yani tek bir yarım kürede yetişmektedir. Güney yarım kürede yetişen kahvelerin burada yetişmesinin temel sebebi ise iklimdir.

 

Afrika Kahveleri Nelerdir?

Afrika kahveleri adı üstünde Afrika Bölgesi’nde yetişmektedir. Afrika dünya kahvesi çeşitleri listesinde en çok yer kaplayan kahvelerdir. Dünyanın çoğu bölgesinde Afrika kahveleri tüketilmektedir. Ancak Afrika kahveleri de kendi içerisinde bölgesel olarak alt gruba ayrılmaktadır. Bunlardan ilki Etiyopya’dır. Etiyopya Bölgesi’nin kahveleri dünyada en çok tüketilen kahvelerden biridir. Burada da işenme sürecine göre birtakım alt gruplara ayrılması mümkündür. Meyveli tatlar da görülebilir ancak daha acı tatları tadabilmek de mümkündür.

Ardından Kenya ve Tanzanya bölgelerinin kahvesi dikkat çekmektedir. Kenya kahvesi çok daha tatlı bir kahvedir ve meyve aroması ile dikkat çekmektedir. Tanzanya kahvesi de meyveli bir tada sahip olmakla birlikte Kenya kahvesi kadar asidik etkiye sahip değildir.

 

Amerika Kahveleri Nelerdir?

Dünya kahvesi çeşitleri söz konusu olduğunda Amerika kıtasının Güney yarım kürede yer alan bölgelerinde kahve çeşitleri görebilmek mümkündür. Burada kahve çeşitleri çok daha fazla olmakla birlikte en çok tüketilen ikinci kahve bölgesi bu bölgelerden çıkan kahvedir. Brezilya bunların başında gelir. Dünyadaki kahvelerin neredeyse çeyreğinden fazlasını Brezilya üretmektedir. Daha çikolatalı ve egzotik bir tada erişmek mümkündür.

Ardından Kosta Rika ve Guatemala gelir. Her ikisi de daha baharatlı bir tada sahiptirler ve Brezilya kahvesindeki daha yumuşak tat burada yer almamaktadır. Peru kahvesi ise oldukça tatlı bir aromaya sahiptir. Peru kahvesi kadar olmasa da aynı şey Kolombiya kahvesi için de geçerlidir.

 

Asya-Pasifik Kahveleri Nelerdir?

Asya-Pasifik kahveleri ise son yıllarda daha popüler hale gelmiştir. Kullanım açısından büyük bir oranı oluşturmasa da seveni oldukça fazladır. Endonezya ise bunların başında gelmektedir. Endonezya kahvesi kendi içerisinde de fazlasıyla çeşitlidir.

 

Soğuk Kahve Çeşitleri Nelerdir?

Soğuk kahve çeşitleri bölgesel bir etkiye sahip olmamakla birlikte sonradan üretilen bir şeydir. Var olan kahveler ile hazırlanan soğuk kahveler tamamen sıcak kahvelerden sonra üretilmiştir. Buz kullanımı ile soğuk hale getirilen kahveler genellikle de sütlü kahvelerdir. Cold brew bunların başında gelmektedir. Özellikle 3.nesil kahve dükkanlarında sıklıkla bulabileceğiniz soğuk kahve çeşidi en sevilenlerden biri olarak bilinmektedir. Ardından ise iced coffee gelir. Iced coffee en klasik soğuk kahvelerden biridir. Tat olarak ise oranlarına göre çeşitlenebilen bir tada sahiptir. Frappe ise ilk kez Balkanlarda keşfedilen soğuk bir kahve türüdür. Köpürtme usulü yapılan kahve günümüzde hala fazlasıyla tüketilmektedir. Granita de cafe de yine aynı şekilde krema ile hazırlanırken espresso ile karıştırılmaktadır. Daha buna benzer pek çok soğuk kahve çeşidi de bulunmaktadır.

 

Online Mağazamızdan Dünya Kahveleri satın alabilirsiniz

ya da bizimle iletişime geçebilirsin.