GenelBaş Ağrısına İyi Gelen İçecekler-

Baş Ağrısına İyi Gelen İçecekler

Baş ağrısına iyi gelen içecekler her zaman belirlenmiş olan kriterlere göre kullanıldığında etkili bir şekilde sonuç vermesiyle dikkat çekerler.

Baş ağrısı, insanların yaşamış olduğu en büyük sağlık sorunlarından birisidir. Farklı nedenlerden dolayı ortaya çıkarlar. Bu problemden kurtulabilmek için her daim ilaç kullanılmasına gerek yoktur. Baş ağrısına iyi gelen içecekler sayesinde ilgili olumsuz durumun kısa bir zaman dilimi içinde sona ermesi mümkündür. Bu noktada neleri tercih edebileceğinizi bilmeniz lazım.

Kahve ile Baş Ağrısını Sonlandırma

Kahve ile Baş Ağrısını Sonlandırma-

 

Baş ağrısına iyi gelen içecekler denildiği zaman kesinlikle ilk olarak kahveden bahsetmek lazım. Kahve, Türk kültürü ile iç içe geçmiş ve aynı zamanda Türk ismiyle dünyanın her yerinde ilgi gören özel ve köklü bir içecektir. Kanuni Sultan Süleyman dönemine kadar uzanır. Baş ağrısını kısa süre içinde sonlandırması birçok kişinin bilmediği özellikleri arasında yer alır.

Bunun elbette mantıklı ve bilimsel bir açıklaması vardır. Buna göre kahve içinde yer alan kafein ile beraber damarların aşırı biçimde genişlemesi engellenir. Bunun ardından kan da düzenli bir şekilde akmaya devam eder. Akışın başarılı olması sayesinde ilgili kısımda yer alan ağrının kısa bir süre içinde geçmesi söz konusudur. Bu özelliği sayesinde çok sık tüketilir.

Papatya Çayı

Her zaman papatya çayının birçok rahatsızlığın tedavisinde kullanılmış olduğunu biliyoruz. Baş ağrısına iyi gelen içecekler arasında da yer alması söz konusudur. Bu çay, papatyanın başarılı bir biçimde toplanmasının ardından bunun kurutulması sonrasında elde edilir. Bunun yanı sıra içinde bol bir biçimde kafein bulunur.

Bu özellikleri sayesinde birçok rahatsızlığın tedavisinde kullanılır. Tabi ki bunların arasında baş ağrısının öne çıkmış olduğunu görmekteyiz. Faydalarını şu şekilde sıralamak gerekiyor;

  • Antiseptik bir özelliği öne çıkarken aynı zamanda ağrıyı çok kısa bir zaman dilimi içinde sonlandırır. Bundan dolayı başı ağrıyan kişilerin her daim en çok tükettiği ürünlerin içinde bulunur.
  • Özellikle ofis veya farklı bir yerde çalışan, bundan dolayı gün içinde çok stresli durumlarla karşı karşıya gelen kişilerin içmesi söz konusudur.
  • Kortizon seviyesinin artmasından dolayı ortaya çıkan ağrıların giderilmesi için papatya çayının tüketilmesi her zaman tavsiye edilir.

Bu noktada sadece baş ağrısını almakla kalmaz. Ayrıca kasların gevşemesi de söz konusudur. Sinirlerin yatıştırılması gibi bir etkisi vardır. Genellikle günde maksimum olarak iki bardak şeklinde tüketilmesi gerekiyor. Unutulmaması gereken bir diğer detay ise baş ağrısının ortaya çıkmasının hemen ardından kullanılmasının zorunlu olmasıdır. Bu sayede soruna hızlı bir biçimde müdahale etmiş olursunuz.

Yeşil Çay

Yeşil Çay-

Baş ağrısına iyi gelen içecekler arasında yeşil çay da bulunur. Yeşil çay genel olarak ülkemizde en çok tercih edilen doğal ürünlerin başında gelir. Bunun dikkat çekici olan birçok değişik özelliği söz konusu olmakla beraber bunlar şöyledir;

  • Camellia Sinensis adı verilen yapraklardan elde edilmiş bir çaydır.
  • Yaprakların toplanmasının ardından bunun hızlı bir biçimde kurutulmasının sonrasında elde edilir.
  • Yeşil çayın üretim aşamasında oksijen ile hiçbir şekilde tepkime içine girmemesine dikkat edilir.
  • Demlenmiş olan bir yeşil çay yüzde 99 oranında sudur.
  • Her zaman maksimum 1 kaloriye sahip olmasından ötürü kilo aldırması gibi bir durum söz konusu olmaz.

Hem rahatlatıcı hem de baş ağrısını azaltıcı bir etkisi vardır. Bundan dolayı günün belli saatlerinde aşırı olmamak kaydıyla kullanılması tavsiye edilir.

Zencefil Çayı

Her zaman zencefil çayının başarılı bir biçimde tüketilmesi sonrasında muzdarip olduğunuz baş ağrısından çok kısa bir süre içinde kurtulmanız mümkündür. Bu çay, aynı isimli bitkiden elde edilir. Her ne kadar dünyanın çok büyük bir kısmında yetişmiş olsa da genellikle anavatanının Doğu ve Batı Asya olduğunu ifade etmek lazım. Geleneksel bitkilerin arasında öne çıkar.

Çayı hem lezzetli hem de sahip olduğu aroması sayesinde hoştur. Birçok sağlık sorununun giderilmesinde kullanılır. Tabi ki bunların arasında baş ağrısının da bulunduğunu hemen ifade etmek lazım. Katkı maddesi içermeyen ve doğal olanlarının seçilmesi şarttır. Bunun sonrasında günün belli saatlerinde ve yine belli miktarlarda tüketilmesi gerekiyor. Bu da baş ağrısının ortadan kalkması anlamına gelir.

 

Aromalı Filtre Kahveler

 

Kahve Bazlı İçecekler